Uwaga! Zmiany w organizacji zajęć w MDK od 18.01.2021r.
Zasady funkcjonowania i organizacji zajęć w MDK od 18 stycznia 2021 r. opracowane na podstawie wytycznych GIS, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia
- Na zajęcia Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie organizowane w trybie stacjonarnym dla dzieci w wieku do III klasy szkoły podstawowej włącznie może uczęszczać osoba bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy uczestnika zajęć i działań placówki nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Dzieci w wieku klasy IV szkoły podstawowej i starsze oraz młodzież do odwołania pracują w trybie zdalnym.
- Uczestnicy zajęć i działań stacjonarnych mogą być przyprowadzani do placówki i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i z MDK opiekunowie z dziećmi oraz uczestnicy zajęć przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
- Przy wejściu do obiektów placówki należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do obiektów MDK należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Zakazuje się wstępu rodziców i opiekunów dzieci do obiektów szkolnych i innych użyczonych na zajęcia MDK. Nauczyciele prowadzący zajęcia odbierają dzieci o ściśle ustalonych godzinach przy wejściach do obiektów i odprowadzają dzieci do wyjścia po zakończeniu zajęć.
- W wyjątkowych uzasadnionych wiekiem lub ograniczoną sprawnością przypadkach opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej MDK (budynki przy ul. Piłsudskiego 25, Osmeckiego 51 oraz lokal w Galerii „Nowy Świat”), zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników MDK i innych osób min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej MDK oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w MDK osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Osoby wchodzące do obiektów MDK, które nie są zapisanymi uczestnikami stałych zajęć, muszą podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu i zostać umieszczone w rejestrze wejść do MDK- rejestr prowadzi pracownik wykonujący obowiązki portiera.
- Wejście główne budynku MDK, ul. Osmeckiego 51 dotyczy wszystkich wchodzących włącznie z użytkownikami biblioteki.
- W częściach wspólnych (hole, korytarze, toalety itp.) obiektów w administracji MDK obowiązuje zakrywanie nosa i ust (maseczki, przyłbice itp.) – dotyczy wszystkich, także pracowników MDK. Uczestnicy stałych zajęć i nauczyciele mogą zdjąć maseczki lub przyłbice po wejściu do pracowni lub innych miejsc odbywania zajęć.
- W przypadku organizacji zajęć w użyczonych pomieszczeniach szkół lub innych instytucji należy bezwzględnie stosować się do zasad ustalonych przez administratorów tych pomieszczeń.
- Portier i każdy pracownik MDK ma obowiązek zwracać uwagę i reagować czy osoby odwiedzające placówkę przestrzegają zaleceń dotyczących dezynfekcji rąk, zasłaniania nosa i ust, odpowiedniego dystansu i warunków przebywania na terenie MDK.
- Należy ustalić i zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami uczestnika zajęć. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Obiekty MDK wyposażone są w termometry bezdotykowe i dezynfekowane na bieżąco.
- Pomiar temperatury ciała osób wchodzących do MDK nie jest obowiązkowy. Pomiaru temperatury ciała należy dokonać wyłącznie w przypadku podejrzenia występowania niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli pracownik MDK zaobserwuje u uczestnika zajęć lub działań placówki objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować podejrzaną osobę w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania dziecka z MDK (rekomendowany własny środek transportu).
- Wprowadza się taką organizację pracy placówki i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie MDK, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się osób na terenie placówki (np. w miarę możliwości różne godziny przychodzenia, różne godziny przerw lub zajęć) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa dzieci w trakcie przebywania w placówce nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi grupami.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Przerwy w zajęciach uczestnicy spędzają w swoich salach pod opieką nauczyciela.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do MDK należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W miarę możliwości uczestnik zajęć posiada własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku. Uczestnicy zajęć nie powinni wymieniać się przyborami między sobą.
- W sali do zajęć ruchowych używany sprzęt oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć ruchowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć sytuacje kontaktowe.
- Dopuszcza się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do przestrzeni zamkniętych.
- Uczestnik zajęć nie powinien zabierać ze sobą do MDK niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Placówki wychowania pozaszkolnego (pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie i pozaszkolne placówki specjalistyczne) korzystają z powyższych wytycznych:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia