W 1976 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie z inicjatywy Komendy Chorągwi ZHP oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania powstał Harcerski Zespół Artystyczny, który w 1978 otrzymał nazwę „Uśmiech”. Był to jeden z pierwszych zespołów w regionie prezentujących estradowe formy taneczne i wokalne w wykonaniu dzieci. Początkowo jako zespół piosenki i ruchu, później jako rewia taneczna „Uśmiech” zdobywał coraz większy rozgłos i uznanie. Fakt że przyciągał coraz większą liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów rzeszowskich i podrzeszowskich szkół podstawowych świadczy o akceptacji i sympatii ze strony dzieci.
W pierwszych latach istnienia odbywały się koncerty w Rzeszowie, później wyjazdy do innych województw i za granice. W ciągu 30 lat zespół z tańcem, piosenką i uśmiechem odwiedził : Czechy, Słowację, Bułgarię, Syrię, Węgry, Rosję, Ukrainę, Szwecję i Niemcy. Zdobył wiele nagród na przeglądach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich, m. In. Złoty i Srebrny Aplauz w Koninie oraz Srebrną Jodłę w Kielcach.

W 1991 roku został przekształcony w Dziecięcy Zespół Artystyczny „Uśmiech” i do sierpnia 2009 roku pracował przy Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Rzeszowie. We wrześniu 2009 roku opiekunem Zespołu został Młodzieżowy Dom Kultury.

Od 2005 roku zespół „Uśmiech” jest również reprezentantem Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie cały czas odbywają się zajęcia taneczne. Zespół ma wśród swoich wychowanków instruktorów, którzy prowadzą znakomite zespoły, a wiele osób po zakończeniu kariery w „Uśmiechu” zasila dorosłe zespoły estradowe.

Oprócz działalności artystycznej zespół również wychowuje, ucząc jak zachować się na scenie i po za nią, a przede wszystkim jak dobrze bawić się i spędzać wolny czas. Organizowane są obozy letnie i zimowe, na których zajęcia artystyczne i zabawa stanowią nierozerwalną całość.

Do 2006 roku choreografem i kierownikiem artystycznym była pani Janina Wojturska, po Niej opiekę nad zespołem przejęła pani Aneta Markiewicz. Od tego czasu zespół zaczął zmieniać swoje oblicze, podążając w kierunku barwnych, kolorowych i porywających show tanecznych.

Obecnie w 5 grupach tanecznych tańczy 150 tancerzy w wieku od 5 do 15 lat, zdobywając uznanie wielu widzów na licznych pokazach i przeglądach.

KADRA

Aneta Markiewicz-choreograf, kierownik artystyczny zespołu,

Małgorzata Florczak- nauczyciel tańca, choreograf

Justyna Stasiak- nauczyciel tańca, choreograf

Karolina Bacza- trener akrobatyki

Bogdan Janik- akompaniator, aranżer

Znajdź nas na Facebooku !

PRACA ZDALNA

W związku z rozporządzeniem MEN rozpoczynamy pracę na odległość.

Wszystkie wskazówki, instrukcje, ćwiczenia pokazujemy na naszym fanpagu:

DZA UŚMIECH facebook.com – więcej tutaj

Zajęcia taneczne i akrobatyczne – Dziecięcy Zespół Artystyczny “Uśmiech” ( grupy reprezentacyjne i grupy koncertowe)

 

Sposób organizacji zajęć : 
– propozycja wspólnych zajęć z nauczycielem DZA “Uśmiech” 
– propozycja ćwiczeń ruchowych, łączeń tanecznych, elementy ruchu scenicznego – podane linki zawierające wzór oraz omówienie merytoryczne
– usystematyzowanie wiedzy teoretycznej  z wybranych dziedzin tańca ( np. blok klasyka, jazz, taniec nowoczesny )
– propozycja ciekawych spektakli tanecznych, wydarzeń artystycznych, filmów z dziedziny tańca
– ogłoszenie konkursu dla wszystkich tancerzy DZA “Uśmiech” – ” Moja mała choreografia” ( przesyłanie swoich opracowań choreograficznych i prezentowanie na profilu facebook Uśmiech: https://www.facebook.com/DZA-U%C5%9Bmiech-713442608689459/ )
– przesyłanie zdjęć tancerek DZA “Uśmiech” – ” Hej -ho, zgadnij KTO??? ( zawierające obraz tancerza w figurze akrobatycznej lub pozie tanecznej)
– kącik wspomnień – FOTORELACJA ( migawki z minionych wydarzeń artystycznych)

 

Charakter zajęć:
OTWARTE ( skierowane do wszystkich tancerzy DZA “Uśmiech”, bez przyszeregowania do grup) – profil fb Uśmiech
ZAMKNIĘTE ( skierowane do wybranych tancerzy – tancerze soliści ) – facebook Messenger

 

Forma kontaktu z uczestnikami zajęć:
– komunikator internetowy – facebook Messenger
– komunikator internetowy – WhatsApp
– strona internetowa MDK Rzeszów
– telefon do nauczycieli DZA Uśmiech ( kontakt z rodzicami i uczniami)
– poczta elektroniczna
Skip to content