Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka w Przedszkolu Nr 34 oraz Przedszkolu Nr 37 w Rzeszowie

W środę, 30 stycznia b.r. po raz pierwszy Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka zawitał do Przedszkola nr 34 oraz Przedszkola nr 37 w Rzeszowie.

Repertuar spotkania obejmował znane kolędy i pastorałki a także przyśpiewki charakterystyczne dla twórczości ludowej rzeszowskiego regionu. Małych przedszkolaków podczas spotkania zachwyciła nie tylko muzyka ludowa, ale także wyjątkowe stroje rzeszowskie. Wszyscy byli zachwyceni widokiem ozdobionych haftem koszul, aksamitnych gorsetów przystrojonych różnobarwnymi cekinami, koralikami oraz tasiemkami. Dzieci poznały życie wiejskie w dawnych czasach, rzeszowską gwarę a także instrumenty, na których dawniej grywano. Tancerze zaprezentowali również powszechnie tańczone polki m.in polkę bez nogę, jako taniec najpopularniejszy na całym terenie.

Dużo uśmiechu i radości zagościło na twarzach wszystkich dzieci, którzy nagrodzili występ gromkimi brawami.

Spotkanie dostarczyło dzieciom nowej wiedzy na temat kultury i tradycji regionu, a także było też okazją do wspólnej zabawy przy ludowych nutach. Radosne spotkanie z kulturą ludową zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz wręczeniem drobnych upominków.