11 września 2013 07:55 | Aktualności

"Natura żródłem Inspiracji" - zapraszamy do naszej galerii

„Natura źródłem inspiracji”  - wystawa poplenerowa
Rzeszów 2013r.

Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” przy współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie już po raz drugi zorganizowało plener plastyczny dla rzeszowskich artystów i pedagogów pt. „Natura źródłem inspiracji”, mając nadzieję, że stanie się on imprezą cykliczną.

To twórcze spotkanie odbywało się tym razem w malowniczej  miejscowości Pstrągowa w Ośrodku Wypoczynkowym „Siedlisko Janczar” 1 – 7 lipiec 2013.

Kilkudniowy plener obfitował w dyskusje na temat  warsztatu pracy, sposobu interpretacji i wyboru tematu. Gdy w jednej grupie spotykają się profesorowie, nauczyciele, osoby związane z projektowaniem form użytkowych oraz studenci sztuk pięknych, daje to możliwość poznania i wspólnego działania. Integracja tak różnych środowisk uczy pokory, tolerancji, pozwala na wypróbowanie nowych metod i technik pracy. W efekcie działań artystycznych powstały więc nie tylko dzieła malarskie, ale także wypracowano nowe ścieżki pojmowania sztuki i samego procesu twórczego.

W plenerze wzięło udział osiem osób:

- STANISŁAW GÓRECKI - Profesor zwyczajny na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończył studia na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą (Węgry, Niemcy, Francja, Słowacja, Ukraina). Ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia.

-  NARIA SIUTA-GÓRECKA – Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Rzeszowskim. Kieruje Zakładem Rzeźby na Wydziale Sztuki UR. Ukończyła Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ma na swoim koncie udział
w ponad 300 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą (Węgry, Słowacja, Niemcy) oraz w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów rzeźbiarskich.

- JANUSZ POKRYWKA – Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr habilitowany. Ukończył studia w zakresie malarstwa i scenografii na Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie. Autor licznych scenariuszy, reżyserii i scenografii w teatrach polskich i za granicą (Czechy, Ukraina). Założyciel i kierownik autorskiego teatru „Scena Propozycji”.

- BOGUSŁAW TOMCZAK – Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym.

- LIDIA TOMCZAK – Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaj Kopernika w Toruniu. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem graficznym.

- MONIKA ADAMIEC – Studia: WSP w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu, Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie. Artysta – pedagog. Zajmuje się teatrem, rękodziełem artystycznym, malarstwem.

- ADAM SOŁTYSIAK – Studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczył w studenckich wystawach w Rzeszowie. Brał udział w plenerach malarskich
w Hadlach Szklarskich w 2008 oraz 2009 roku.

- MAGDALENA WILK – Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Brała udział
w kilku studenckich wystawach w Rzeszowie i w Krakowie. Uczestniczyła w plenerach malarskich w Lubeni oraz Zakopiańskiej Harendzie. Jej pasją jest malarstwo sztalugowe w technice olejnej, rysunek oraz grafika.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 9 września 2013r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul.Osmeckiego 51 w Rzeszowie. Wzięło w nim udział ponad 50 osób. Wśród zaproszonych gości była Pani Renata Wilk z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa, Pan Mieszko Cieśla – prezes Zarządu Prodental Sp. z  o.o. oraz Anna Gargała  - Prezes Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Artystycznej Promotor.

Impreza rozpoczęła się spektaklem teatralnym pt. „PTAM” w wykonaniu „Teatru M.D.K – czyli Młode, Dzielne Kuropatwy”, po którym Bogusław Tomczak - Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

Wystawę można obejrzeć w Galerii MDK przy ul. Osmeckiego 51 w Rzeszowie.

Organizator: Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor”

Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Rzeszów

Sponsor: Centrum Zaopatrzenia Stomatologii i Medycyny „Prodental”

Współpraca: Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie